قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

خبر مایکروسافت از هک SolarWinds

طبق اعلام مایکروسافت، حملات سایبری گسترده‌ای علیه هک SolarWinds انجام شده است. روئیترز نیز می‌نویسد هکرها از سرویس‌های ابری مایکروسافت نیز برای انجام حمله استفاده کرده‌اند. برای اطلاع از جزئییات این خبر با سایت معتبر بازیکده همراه باشید.

برد اسمیت (مسئول مایکروسافت) در پستی خبر داد حملات سایبری گسترده‌ای علیه نرم‌افزار Orion IT شرکت سولار ویندز (SolarWinds) درحال انجام است. حمله‌ای که بسیار گسترده، پیچیده و مهلک است.

به‌نظر می‌رسد حملات سایبری موردبحث شماری از آژانس‌های دولتی ایالات متحده‌ی آمریکا را هدف قرار داده‌اند. و گفته می‌شود توسط هکرهای دولتی روسیه انجام شده‌اند. اسمیت هنوز به‌طور کاملا دقیق اشاره نکرده که حملات سایبری اخیر تا چه حد گسترده و خطرناک هستند.

حدف هک SolarWinds

برد اسمیت ادعا می‌کند این حملات نشان‌دهنده‌ی بی‌ملاحظگی‌هایی است که باعث شده یک آسیب‌پذیری فناوری‌محور جدی برای دنیا ایجاد شود. اسمیت اعتقاد دارد حملات سایبری موردبحث صرفا اهدافی خاص را هدف قرار نداده‌اند. بلکه هدف اصلی آن‌ها زیر سؤال بردن امنیت زیرساخت‌های حیاتی دنیا است تا آژانس اطلاعاتی یک دولت، پیشرفته‌تر شود.

هک solar winds
خبر هک solar winds

گرچه بیانیه‌ی منتشرشده توسط برد اسمیت حاوی اشاره‌ی مستقیم به نام روسیه به‌عنوان طراح اصلی حملات سایبری نیست. اما مفاهیمی که از متن برداشت می‌شود کاملا واضح هستند. اسمیت می‌گوید در هفته‌های آینده جزئیات بیشتری از ماجرا مشخص خواهد شد. و «شواهدی غیرقابل‌انکار» دردسترس قرار خواهند گرفت.

مایکروسافت برای اینکه نشان دهد حملات سایبری اخیر تا چه حد گسترده بوده است. نقشه‌ای را که بر پایه‌ی داده‌های تله‌متری مربوط به آنتی ویروس Defender به‌دست آمده است، منتشر کرد. درواقع این نقشه نشان می‌دهد کدام کاربران در مناطق مختلف دنیا، نسخه‌ای از Orion IT را که حاوی بدافزار بوده‌اند نصب کرده‌اند.

هک SolarWinds شرکت‌های میکروسافت

مایکروسافت همچنین می‌گوید در هفته‌ی گذشته به بیش از ۴۰ مشتری خود حواشی اخیر را اطلاع داده است. مایکروسافت می‌گوید هکرها این شرکت‌ها را با «اقداماتی اضافه و پیچیده» هدف قرار داده‌اند. تقریبا ۸۰ درصد از این مشتری‌ها در ایالات متحده حضور دارند. و مایکروسافت می‌گوید سایر آن‌ها در کانادا و مکزیک و بلژیک و اسپانیا و بریتانیا شناسایی شده‌اند. اسمیت می‌گوید اطمینان دارد که تعداد و محل قربانی‌ها به‌مرور زمان افزایش پیدا می‌کند.

بر اساس اعلام مایکروسافت، تحقیقات روی این اتفاق همچنان ادامه دارد. اداره‌ی FBI آمریکا، آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت و دفتر مدیریت اطلاعات ملی، با همکاری یکدیگر قصد دارند واکنشی کامل به «این حادثه‌ی سایبری درخورتوجه» بدهند. اسمیت هشدار داد که همگی باید خود را برای انتشار گزارش‌های جدید درباره‌ی قربانیان جدید آماده کنیم.

مقاله پییشنهادی: هک و هکر اخلاقی

واکنش خبرگزاری ها

خبرگزاری روئیترز مدعی شد مایکروسافت نیز در حملات سایبری اخیر هک شده است. روئیترز همچنین در ادعایی جنجالی گفت هکرها از شماری از سرویس‌های مایکروسافت برای افزایش حمله به شرکت‌های دیگر استفاده کرده‌اند. اما مایکروسافت در بیانیه‌ای که برای خبرگزاری ورج فرستاد منکر این قضیه شد.

مایکروسافت اعلام کرد همچون دیگر مشتریان SolarWinds به‌صورت فعالانه به‌دنبال نشانه‌های هکرها است. و «تأیید می‌کند که در محیط شرکت خود، باینری‌های مخرب SolarWinds را یافته است». مایکروسافت در ادامه گفت این باینری‌های مخرب «ایزوله و حذف» شده‌‌اند. و هیچ مدرکی پیدا نکرده است که نشان دهد سرویس‌ها و داده‌های مشتریان این شرکت از حملات متأثر شده باشند. مایکروسافت ادامه داد: «هیچ مدرکی دال‌بر استفاده از سیستم‌های ما برای انجام حمله‌ی سایبری علیه دیگران پیدا نکرده‌اند».

مایکروسافت مشغول پاسخ‌دهی به حملات سایبری اخیر است. یکی از اقداماتی که مایکروسافت انجام داد، مسدودسازی نسخه‌هایی از نرم‌افزار Orion بود که حاوی بدافزار بودند.

خبرگزاری ZDNet در گزارشی نوشت مایکروسافت دامنه‌ای را که نقشی کلیدی در حملات SolarWinds ایفا کرده بود، به‌تصاحب خود درآوردند.

به‌دنبال آغاز حملات جدید،‌ SolarWinds تصمیم گرفت فهرستی از مشتری‌های سطح بالای خود را حذف کند. گفته می‌شود این فهرست شامل بیش از ۴۲۵ شرکتی است. برد اسمیت به‌نمایندگی از مایکروسافت درخواست کرد تلاش‌هایی جدی‌تر برای پاسخ مشترک سازمان‌یافته‌تر به حملات سایبری اخیر انجام شود. چه در سطح دولت و چه در میان نهادهای خصوصی.

 

<< کاربران عزیز نظرات خود با کارشناسان سایت معتبر بازیکده در میان بگذارید >>

درباره ی beNam

مطلب پیشنهادی

رمز های GTA V

رمز های GTA V برای همه‌ی نسخه های آن بصورت کامل

رمز های GTA V را جمع کرده ایم چون چند سالی از پخش نخستین نسخه‌ی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *